Aktuality

Rusíni vidia v sčítaní aktivizačný prvok

Rusíni mali pred 30 rokmi mali prvý raz možnosť po dlhých desaťročiach znova sa prihlásiť k svojej národnosti. Odvtedy v troch po sebe idúcich sčítaniach rusínska menšina rástla.

K aktuálnemu sčítaniu obyvateľstva rusínske organizácie pripravili informačnú kampaň. Organizátori kampane zdôrazňujú, že sčítanie obyvateľstva je každých desať rokov dôležitým medzníkom. Podľa výsledkov sčítania štát nastavuje rôzne politiky, napríklad aj menšinovú, ktorá sa pretavuje do aplikácie menšinových a jazykových práv.

„Je dôležité, – hovorí hovorca Okrúhleho stola Rusínov  (OSRS) na Slovensku Peter Medviď, –  aby rusínska komunita aj tentokrát ukázala, že národnostné práva, ktoré rusínske obrodzovacie hnutie vybojovalo po roku 1989, majú opodstatnenie, že na Slovensku je táto komunita živá.“


Organizátori kampane apelujú aj na to, aby sa ľudia nebáli hlásiť sa k svojej národnosti a materinskému jazyku, pretože to nespôsobuje žiadne ďalšie administratívne úkony.
Aj keď mnohí pred rokom 1989, kedy bola rusínska národnosť zakázaná, alebo aj po zmene politického režimu, zo zvyku sebe alebo svojim deťom zapisovali v úradných dokumentoch slovenskú alebo inú národnosť, v sčítaní sa môžu prihlásiť k svojmu rusínskemu pôvodu. Toto prihlásenie sa nevyžaduje žiadne administratívne zmeny, údaje sú po vyplnení dotazníka anonymizované, takže z toho nevyplývajú žiadne povinnosti. Táto anonymizácia údajov je dôležitá aj kvôli tomu, aby ľudia nepodľahli nejakým dezinformačným kampaniam a neodradilo ich to sčítať sa.


OSRS aj ROS ako hlavní organizátori kampane pozývajú ľudí k sčítaniu, aby s hrdosťou deklarovali svoj rusínsky pôvod, aby sa prihlásili k tomu najcennejšiemu, čo dostali od svojich predkov – k svojej národnosti, jazyku, východnému obradu – teda k svojej rusínskej identite.

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás tiež zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore