Aktuality

Poliaci nádej vkladajú do 3. generácie

Podľa posledného sčítania žije na Slovensku viac ako 3000  Poliakov. No ak vezmeme do úvahy aj ľudí v pracovnom vzťahu je to ďalších okolo 1600. Podľa predsedníčky občianskeho združenia Poliakov na Slovensku POLONUS Katarzyny Bielik v tom ale nie sú uvedené osoby pracujúce v medzinárodných koncernoch, takže podľa nej sa počet Poliakov na Slovensku môže šplhať aj na 10 000 osôb.

K. Bielik pokračuje: – Ohľadne aktivít na podporu sčítania obyvateľstva podporujeme a propagujeme aktivity Poľského klubu. Ten má prostriedky na propagáciu ohľadne sčítania, čoho výsledkom bol rad krátkych klipov s osobnosťami, ktoré vyzvali Poliakov, aby sa prihlásili v sčítaní k svojej národnosti, jazyku a kultúre. Medzi nimi je napríklad perkusionista hudobnej skupiny Korben Dalas Ozo Guttler, Jakub Frąckowiak z potravinárskej siete CBA Verex z Lipt. Mikuláša alebo právnik z Prešova Paweł Liska.

My sme robili mailing, oslovili sme svojich členov, ktorých je okolo 130, zverejňujeme informácie na sociálnej sieti. Bohužiaľ, máme nedostatočné prostriedky a hlavne s tohto dôvodu si nemôžeme dovoliť inzerciu  vo veľkom. Taktiež sme sa rozprávali osobne s členmi , aby sa nezabudli  zúčastniť sčítania. 

Poľská menšina na Slovensku je v odlišnej situácii oproti iným národnostiam, pretože žije viacmenej v diaspore, neobýva súvislé územie, ani nemá výrazné percentuálne zastúpenie v obciach či mestách. „V minulosti prebiehal v slovensko-poľskom pohraničí asimilačný proces a niektorí ľudia sa stále obávajú priznávať sa verejne k svojej národnosti, najmä staršia generácia a druhá po nej. – hovorí K. Bielik. – Boli by sme radi, keby sa Poliaci na Slovensku výraznejšie prihlásili k svojim koreňom, ale sme realisti a nepredpokladáme, že by mohli v niektorej obci dosiahnuť hranicu 10%  obyvateľov. Určitý pozitívny posun v tomto smere pozorujeme u tretej generácie Poliakov, takže tým sa osobitne venujeme. Pre deti je to napr. víkendová škôlka a rastúci záujem pozorujeme aj o  akadémiu poľského jazyka a literatúry (momentálne online). Viacerí si uvedomili, že strácajú kontakt s materinským jazykom a dopyt po vzdelávaní sa v poľštine rastie, čo nás teší.“

(bk)

Katarzyna Bielik, predsedníčka OZ POLONUS v Žiline

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Mohlo by vás tiež zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore