Aktuality

Prvý týždeň asistovaného sčítania

Asistované sčítanie obyvateľov Slovenska prebieha od pondelka 3. mája. Počas prvého týždňa túto možnosť využilo 39 350 občanov. V tlačovej správe o tom informuje Jasmína Stauder, hovorkyňa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) pre sčítanie.

„K dnešku bolo na území Slovenskej republiky zriadených 3 162 kontaktných miest. Obyvatelia Slovenska majú k dispozícii pomoc od 3 772 stacionárnych asistentov a k obyvateľovi domov je pripravených prísť 5 013 mobilných asistentov,“ hovorí Stauder.

Ich zoznam je k dispozícii na webovej stránke scitanie.sk alebo na čísle call centra pre nahlasovanie mobilnej asistencie.

V asistovanom sčítaní sú medzi krajmi výrazné rozdiely. Najlepšie sa začalo najmä v Prešovskom a Košickom kraji, kde sa predpokladalo jeho využitie pre digitálne vylúčené skupiny obyvateľstva. Konkrétne pre rómske komunity a časť seniorov. Menej asistovane sčítaných ŠÚ SR eviduje v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji.

„Prvý týždeň vnímame ako úvod do asistovaného sčítania. Treba si však uvedomiť, že asistované sčítanie trvá šesť týždňov a je na každej obci a meste, aby v maximálnej miere informovali obyvateľov o možnosti asistovane sa sčítať,“ uvádza Ľudmila Ivančíková, generálna riaditeľka Sekcie sociálnych štatistík a demografie ŠÚ SR.

Asistovanému sčítaniu obyvateľov predchádzalo samosčítanie, kde sa mohli občania SR sčítať cez internet. Po ňom nasleduje asistované sčítanie, ktoré potrvá do 13. júna.

 

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás tiež zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore