Aktuality

Sčítanie obyvateľov napokon obsahuje dve otázky o národnosti

 

Sčítanie obyvateľov na Slovensku bude napokon obsahovať dve otázky o národnosti a ľudia u nás prvýkrát dostanú možnosť prihlásiť sa k dvom národnostiam. Štatistický úrad dnes oznámil, že pôvodne pripravený koncept sčítania obyvateľov, ktoré sa koná po desiatich rokoch a prvýkrát úplne elektronicky, sa meniť nebude. Nová metodika sčítania obyvateľov vyvolala búrlivú verejnú diskusiu najmä medzi predstaviteľmi menšín krátko pred začiatkom procesu sčítania.

Rozruch spôsobila skutočnosť, že v dotazníku pribudla po tradičnej otázke „Aká je Vaša národnosť?“ nová, v takomto znení: „Hlásite sa aj k ďalšej národnosti?“ S takýmto riešením nesúhlasil poslanec OĽaNO György Gyimesi a časť maďarských mimoparlamentných politikov z SMK a Spolupatričnosti. Tvrdili, že zmena metodiky je nedomyslená a môže poškodiť maďarskú komunitu. Navrhli preto druhú otázku o národnosti zrušiť. Ich oponenti hovorili, že druhú otázku treba zachovať, aby ľudia s viacnásobnou identitou mali možnosť vyjadriť svoj vzťah k viacerým národnostiam. Časť vládnej koalície vyslovila podporu druhej otázke o národnosti. Vyjadrili sa tak strany SaS a Za ľudí, pridala sa prezidentka Zuzana Čaputová, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, splnomocnenci pre menšiny a rómske komunity a väčšina Výboru pre národnostné menšiny, ktorý je poradným orgánom na úrade vlády.

Reagovali tak na skutočnosť, že štatistický úrad 29. januára predložil návrh na zmenu metodiky podľa Gyimesiho predstavy, teda bez druhej otázky o národnosti. Prekvapil tým časť koalície i verejnosti, ktorá reagovala pobúrenými vyjadreniami, petíciami a hromadnými pripomienkami.

Napokon štatistický úrad 8.2., teda týždeň pred začiatkom sčítania oznámil, že pôvodne pripravený koncept sčítania obyvateľov sa meniť nebude.

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás tiež zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore