Aktuality

Maďarské a zo Slovenska

Do repertoáru bratislavského Tanečného divadla Ifjú Szivek patrí tiež program „Maďarské a zo Slovenska”

Celovečerný program Tanečného divadla Ifjú Szivek hľadá odpovede na zdanlivo banálnu otázku: čo vlastne znamenajú výrazy „slovenský Maďar” alebo „Maďar zo Slovenska”. Existuje vôbec nejaký spoločný symbol, ktorý je nezávisle od záujmov pre každého Maďara na Slovensku známy, ku ktorému sa hlási, ktorého sa drží?

O ktorom sme schopní hrdo povedať: to je naše? Dnes možno nie. Isté však je, že pojítko treba hladať v prítomnosti. To, čo nás vie spojiť bez podmienok, bude niečo z hodnôt, ktoré Maďari na Slovensku svojou denno dennou prácou vytvárajú, z čoho sa môže vykryštalizovať náš spoločný symbol.

Program „Maďarské a zo Slovenska” vyberá z tanečnej a hudobnej kultúry spoločenstiev v Karpatskej kotline.

Je už zvykom, že súbor sa podujal použiť progresívne formy pri interpretácii autentickej kultúry. V predstavení ožíva koncentrovaná krása veľmi bohatej a pestrej kultúry – od tancov zo Zadunajska, cez čardáše Považia a Pohronia, rómske tance zo Szatmár, židovskú hudbu, až po rozkazovačky z Podpoľania a tradičné tance Rumunov z Olténska. Zdanlivo je to paradox, ale tento program v celej svojej pestrosti a rôznorodosti, autenticite a dôveryhodnosti je v plnej miere „maďarský zo Slovenska”.

V čase pandémie nemôže ani Tanečné divadlo Ifjú Szivek normálne fungovať. Je to škoda v širšom zmysle, ale aj v súvislosti s diskusiami a polemikami, ktoré sa okolo maďarskej národnostnej menšiny rozprúdili pred sčítaním obyvateľstva či pri zákone o občianstve. Program „Maďarské a zo Slovenska” by bol kultivovaným príspevkom do takejto diskusie.

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás tiež zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore