Aktuality

Múzeum venované A. Warholovi oslavuje 30 rokov

Meno Andy Warhol rezonuje vo svete moderného umenia stále. Kultový umelec sa vďaka svojej špecifickej tvorbe stal symbolom hnutia pop art. Narodil sa americkým prisťahovalcom pochádzajúcich z východoslovenskej obce Miková.

V tomto roku uplynie už tridsať rokov od otvorenia Mum moderného umenia rodiny Warholovcov). Bolo to v čase vzniku prvé múzeí A. Warhola na svete jediné v Európe. Otvoreniu populárneho Múzea Andyho Warhola predchádzala dlhá história komplikácii kvôli bývalému politickému režimu, ktorá sa oficiálne začala v roku  1991 za pomoci doterajšieho šéfkurátora Michala Bycka, ktorý spolu s Johnom Warholom, bratom A. Warhola, založil túto inštitúciu.

Múzeum má niekoľko stálych expozícií: EXPOZÍCIA DIEL ANDYHO WARHOLA, EXPOZÍCIA O PÔVODE ANDYHO WARHOLA a EXPOZÍCIA STREET-ART VS. POP-ART.

 

Už druhý „pandemický“ rok sa nesie v znamení dvoch protichodných vecí: na jednej strane je to zásadné obmedzenie (fyzická absencia návštevníkov), na druhej strane príprava komplexnej rekonštrukcii fasády, interiérov a technológií v hodnote 7 miliónov eur. Pritom vlani, čo je pozoruhodné, zaznamenalo múzeum doterajší rekord v návštevnosti vôbec –v  roku 2020 to bolo vyše 21,5-tisíc návštevníkov.

 „Bez interakcie s návštevníkom, ktorá kultivuje celú spoločnosť, sa múzeum stalo akýmsi cintorínom umeleckých diel. Cítime sa zvláštne, je to tu prázdne a musíme prepnúť do iného druhu práce,“ povedal Martin Cubjak.

Po rekonštrukcii chcú spustiť online projekt s názvom 15 minút slávy, v ktorom budú raz týždenne vysielať zábery z expozícii a neskôr tento projekt postupne rozširovať. No nie je to jediný online projekt.

„Zriaďovateľ plnil schválený rozpočet aj pre múzeum v stopercentnej miere. „Navyše múzeum malo a má vlastné finančné rezervy na základe príjmov najmä zo vstupného, predaja suvenírov či zápožičiek najmä v rámci zahraničných výstav,“ dopĺňa riaditeľ M. Cubjak.

Múzeum si chce na jeseň pripomenúť 30 rokov existencie a program k tomu odštartoval už v marci online projektmi ako Factory People i denný online projekt – Coffee break. COVID-EO project približuje formou videí  tvorbu svetoznámych umelcov a novým projektom je „15 minút slávy“, ktorý bude zatiaľ raz týždenne ponúkať naživo netradičné pohľady do expozícií múzea.

 

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás tiež zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore