Aktuality

Známe tváre zdôrazňujú: Nezabudnime, že sme Rusíni

V týchto dňoch prešla do druhej fázy kampaň Rusínov, priamo zacielená na sčítanie obyvateľstva, ktoré prebieha na Slovensku od 15. februára do 31. marca 2021. Rusínske organizácie zdôrazňujú, že sčítanie je každých desať rokov dôležitým medzníkom. Apelujú na to, aby sa ľudia pri tomto elektronickom sčítaní hrdo prihlásili k rusínskej národnosti a k rusínskemu materinskému jazyku. Povzbudením im je všetkým aj fakt, že v posledných troch sčítaniach rusínska menšina rástla. K heslu aktuálnej kampane „Sme Rusíni“ pribudli slová „nezabudni” alebo „a budeme”.

Pokiaľ sa v prvej časti kampane predstavovali skôr historické osobnosti, v druhej časti Rusíni predstavujú súčasníkov, ktorí sú na Slovensku známi z rôznych oblastí kultúrno-spoločenského života, a ktorí sa hlásia k svojmu rusínskemu pôvodu, prípadne majú k Rusínom blízko.

Okrem Ivany Brillovej, rusínskej speváčky známej aj vďaka programu Zem spieva, a Vladimíra Čemu, rusínskeho herca a moderátora, ktorí sú hlavnými tvárami aj v rámci bilbordovej kampane, Rusínov pri sčítaní podporujú aj ďalšie známe mená. Prostredníctvom rozhovorov či video vizitiek sa do kampane zapojili aj hudobník Ondrej Kandráč, spisovateľka Andrea Rimová, moderátorka Lenka Čviriková-Hriadeľová, herec Martin Mňahončák, spevák a redaktor rusínskeho vysielania Štefan Štec, odborník na samosprávy Michal Kaliňák, greckokatolícky biskup eparchie v Parme vladyka Milan Lach, karikaturista Fedor Vico, docentka Ústavu rusínskeho jazyka a kultúry z Prešovskej univerzity Anna Plišková, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Ján Pilip ale aj mnoho ďalších. (https://youtu.be/g0dsZGuseTM)

Informačnú kampaň s názvom Sme Rusíni spustil koncom roka 2020 Okrúhly stôl Rusínov Slovenska (OSRS) v spolupráci s Rusínskou obrodou na Slovensku (ROS) spustil  K tejto aktivite sa pripojili aj partnerské rusínske organizácie z Poľska, Českej republiky, Chorvátska, Srbska, Maďarska či Rumunska. 

Ako povedal Peter Medviď, hovorca OSRS: „Rusíni mali pred 30 rokmi prvý raz možnosť po dlhých desaťročiach znova sa prihlásiť k svojej národnosti.  Je dôležité, aby rusínska komunita aj tentokrát ukázala, že národnostné práva, ktoré rusínske obrodzovacie hnutie vybojovalo po roku 1989, majú opodstatnenie, že na Slovensku je táto komunita živá.“

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás tiež zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore