Kaštieľ Imre Madácha
Dolná Strehová, obec v okrese Veľký Krtíš, sa môže pýšiť jedným z najväčších literárnych múzeí na Slovensku. Slúži mu celý kaštieľ Madáchovcov, meno ktorých je navždy spojené s maďarskou literatúrou. Z tohto rodu totiž pochádza Imre Madách, autor Tragédie človeka.
Nový kaštieľ začali stavať koncom 18. storočia. So stavbou začal Alexander Madách, starý otec Imre Madácha. Táto rokokovo-klasicistická budova stojí dodnes, s dobre zachovaným exteriérom aj interiérom. Nový kaštieľ značne pripomína starý. Tiež má dve rohové vežičky, vnútri ktorých je obytná miestnosť s výhľadom na anglický park. V tejto budove žil a tvoril autor Tragédie človeka. Dodnes je tu k nahliadnutiu básnikova pracovňa, kde vznikala podstatná časť jeho literárnej tvorby. Nájdeme tu kusy nábytku, ktoré používal a ktoré sú späté s jeho životom. Návštevník môže vidieť niektoré vydania jeho diel, ale aj dobové fotografie.
Madáchovci sa usadili v Dolnej Strehovej okolo roku 1430. Genealogické zdroje evidujú rodinu od roku 1238 v okolí Veľkého Krtíša a Zvolena. Príslušníci rodu Gašpar Madach st. a Gašpar Madach ml. sa zapísali do dejín renesančnej literatúry. Pôvodný kaštieľ rodiny Madáchovcov vyhorel v roku 1717 a obeťou plameňov sa v roku 1758 stala aj obnovená budova. Alexander Madách, starý otec Imre Madácha, obnovil rodinné sídlo v roku 1777. Postavil kaštieľ v rokokovo-klasicistickom slohu. Je to trojkrídlová stavba so stredným rizalitom. Šikmo situované hranolovité veže poukazujú na staršie vplyvy. Okolo kaštieľa je rozsiahly park, kde sú od roku 1936 uložené aj telesné ostatky Imre Madácha. Pomník, inšpirovaný dielom Tragédia človeka, pochádza z dielne L. Rigeleho. Literárne múzeum tu bolo zriadené v roku 1964.
Prvá časť novej memoriálnej expozície v kaštieli Madáchovcov v Dolnej Strehovej prezentuje život v priestoroch kaštieľa v 19. storočí a prostredie, v ktorom vznikalo dielo celosvetového literárneho významu. Druhá časť stálej expozície – Tragédia človeka – vyzdvihuje najdôležitejšie myšlienky zo všetkých 15 obrazov Madáchovho diela. Farebný pás na podlahe vyznačuje smer prehliadky a sprevádza nás po všetkých obrazoch Tragédie. Pri madáchovskom putovaní časom môžeme prejsť cestu sveta – jeho minulosť, prítomnosť i budúcnosť. Stotožnení s Adamom, ktorý zosobňuje ľudstvo, sa môžeme zamyslieť nad vlastným bytím. Spisovateľ nám tak dáva možnosť pochopiť vlastnú existenciu ako súčasť univerza. Pri prechádzke nám pomáha aj hlasový sprievodca (audioguide) v štyroch jazykoch – slovenský, maďarský, nemecký, anglický.
Múzeum získalo za túto modernú expozíciu prestížne ocenenie Múzeum roka 2009.