Aktuality

Knižnice sú centrami kultúry aj pre Poliakov

Aktivity poľskej národnostnej menšiny v Žilinskom kraji a na severnom Slovensku sa sústreďujú predovšetkým okolo občianskeho združenia POLONUS so sídlom v Žiline. Mnohé odohrávajú v tradičných kultúrnych centrách – v knižniciach.

Výsledkom doterajšej živej spolupráce OZ Polonus s knižnicami v Žilinskom kraji je zriadenie doteraz 7  poľských knižných fondov – ,, Poľských knižníc,, – v siedmich knižnici v Žiline, Turčianskej knižnici v Martine, Kysuckej knižnici v Čadci, Oravskej knižniciach od Kysúc cez Turiec a Liptov až po Poprad. Do knižníc dodávajú knihy prostredníctvom združenia alebo cez partnerské knižnice v Poľsku. V knižniciach organizujú i pravidelné  tematické  prednášky, napr. o poľskej literatúre a dejinách (Varšavské povstanie, tvorba a život A. Mickiewicza, H. Sienkiewicza, J. Korzeniowského, Tatry v poľskej literatúre a umení atď…

Pravidelne tam pripravujú aj prednášky, výstavy, workshopy atď., napr. v rámci Programu cezhraničnej spolupráce PL-SK,  vždy podľa aktuálnej spolupráce  s vedením knižnice. Ako hovorí predsedníčka OZ Polonus Katarzyna Bielik, veľmi dobre funguje spolupráca s Kysuckou , Liptovskou, Krajskou žilinskou a s Podtatranskou v Poprade, kde sa zúčastňujú aj ich aktivít. V Žiline a Poprade organizujú aj Dni poľskej kultúry.

K. Bielik dodáva: „Aktuálne pracujeme nad zriadením Poľských filmových klubov pri   Poľských knižniciach, alebo skôr tam, kde sme zriadili poľské knižne fondy.

Nedávno sme otvorili výstavu v Krajskej knižnici v Žiline o poľských literárnych osobnostiach.

 

 

Snímka približuje odovzdanie poľského knižného fondu v Podtatranskej knižnici v Poprade. V strede Stanislaw Kargul, poľský konzul, vľavo predsedníčka OZ Polonus Katarzyna Bielik a vpravo riaditeľka Podtatranskej knižnice Monika Naštická.

 

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás tiež zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore