Moravská národnostná menšinaNárodnostné menšiny na SlovenskuPodujatia a pozvánky

Pripomenuli sme jubileum prvej písomnej zmienky o Moravanoch

V roku 822 sa podľa franských kroník zúčastnili zástupcovia Moravanov na ríšskom sneme vo Frankfurte.  Toto jubileum, 1 200 rokov od prvej písomnej zmienky, sa pre tento rok stalo prioritou moravskej národnostnej menšiny na Slovensku. A bolo tiež inšpiráciou pre Občianske združenie Bagar a jeho projekt Spoločné korene, financovaný zo zdrojov Fondu na podporu kultúry národnostný menšín.

Súčasťou bola beseda o tomto jubileu a keďže sa podujatie konalo v Trenčianskych Tepliciach, významným hosťom bola znovuzvolená primátorka tohto kúpeľného mesta Zuzana Frajková Ďurmeková. Účastníkov nielen privítala na pôde mesta, ale hovorila aj o jeho vzťahoch a spolupráci s blízkou Moravou, najmä mestom Vsetín. Hlavným rečníkom bol historik František  Synek, dlhoročný riaditeľ veľkomoravského pamätníka v Mikulčiciach, ktorý priblížil význam tohto výročia i ďalšie významné fakty z veľkomoravskej histórie. O súčasných snahách hnutia Moravanov hovoril jeho predstaviteľ Ctirad Musil.

Prezident OZ Bagar Miloš Nemeček spomenul moravské korene rodiny a moravský pôvod Andreja Bagara, ktorý organizácii dal meno, ako jeden z dôvodov, prečo sa združenie venuje moravskej národnostnej menšine. A Milan Oravec, predseda miestneho OZ Generácie a vedúci seniorského folklórneho súboru Machnáč hovoril nielen o tom, prečo sa členovia súboru aj vo vyššom veku venujú ľudovému umeniu, ale tiež prečo majú vo svojom repertoári aj moravské pesničky.

Druhou časťou projektu Spoločné korene bol kultúrny program slovenského a moravského folklóru. Vystúpil v ňom súbor Machnáč a Milan Oravec zaspieval, slovenské aj moravské, za sprievodu heligonkára Jožka Haláka. Z Plevníka – Drieňového prišla mužská spevácka skupina Mužáci Moravia, už ich meno hovorí, na čo je zameraná. Reprezentuje OZ Morava Krásna Zem, ktoré je zrejme u nás najaktívnejšie pri rozvíjaní moravskej kultúry. Už dlhšie sa tomu venuje aj naše OZ Bagar a tento projekt to opätovne potvrdil.

Záznam kultúrneho programu nájdete na

https://www.youtube.com/watchv=fsSxhA8ClZU&ab_channel=Impulz.press

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás tiež zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore