Podujatia a pozvánky

Múzeum kultúry Rómov

 

Múzeum kultúry Rómov na Slovensku  je špecializovanou zložkou SNM v Martine. Toto pracovisko s celoslovenskou pôsobnosťou sa začalo formovať na pôde SNM – Etnografického múzea v Martine, ako Dokumentačné centrum rómskej kultúry na Slovensku v roku 2002. Po transformácii v roku 2004 je dokumentačnýcm a vedecko-výskumným múzejným pracoviskom, ktoré v rámci profilácie múzea kladie dôraz na akvizičnú, metodicko-odbornú a kultúrno-výchovnú činnosť. Prezentuje rómsku kultúru a informuje o jej špecifikách. V súčasnosti sídli v areáli SNM – Múzea slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch.

Expozícia Romano Drom/Cesta Rómov prezentuje pôvod a dejiny Rómov od odchodu ich predkov z indickej pravlasti až po príchod do Európy. Osobitnú pozornosť venuje prítomnosti Rómov na území Slovenska.

Návštevník sa tu zoznámi so špecifikami rómskej kultúry a rómskeho spôsobu života, okrem tradičného rómskeho stravovania a odievania spozná napríklad i charakteristické rómske kováčstvo či hudobníctvo.

Osobitá časť expozície je venovaná kultúre olašských Rómov, ktorá si zachovala mnohé zaujímavé archaické prvky. Múzeum kultúry Rómov na Slovensku v súčasnosti sídli v kúrii z Blažoviec nachádzajúcej sa v areáli martinského skanzenu.      

   

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás tiež zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore