Moravská národnostná menšinaNárodnostné menšiny na Slovensku

Šíria moravské ľudové umenie

Už niekoľko rokov OZ Bagar svojim cyklickým projektom Moravania bez hraníc ukazuje, ako blízko má k sebe moravský folklór a ľudové umenie slovenských pohraničných oblastí, ako je Záhorie či región okolo Trenčína aj širšieho Považia. Tomu bol venovaný novembrový program v Bratislave, ďalší je naplánovaný v Trenčianskych Tepliciach.

V hlavnom meste vystúpil detský folklórny súbor Dolina, ktorý už tridsať rokov vedie Naďa Čermáková, ktorá nielen tancovala v Lúčnici, ale aj viedla Tanečnice z Lúčnice seniorky. Naďa nezaprie svoje korene zo súboru Trenčan a tak zákonite Dolina má viacero tancov a spevov práve zo spomínaného regiónu Trenčína a Považia. Samozrejme nemohol chýbať najvýznamnejší reprezentant moravskej ľudovej kultúry u nás, OZ Morava Krásna Zem a jeho hudobná skupina Notečka, ktorá stála na samom začiatku jeho aktivít. O tom porozprával jeden z dvojice zakladateľov a štatutár občianskeho združenia Janko Chúpek.

Záznam vystúpenia si možno pozrieť na https://www.youtube.com/watch?v=4XI1BFtgh9w

Pozoruhodných sto rokov sa šíreniu kultúry a tradícií Slovácka, významnej oblasti Moravy, ktorá leží na jej juhovýchode s tradičným centrom Uherské Hadiště, venuje Slovácký krúžek a Skaličané v Bratislave. Svoju storočnicu pripomenul bohatým slávnostným programom, odzrkadľujúcim históriu krúžku, v priestoroch Spoločenského domu MČ Bratislava – Záhorská Bystrica. Jubilantov prišli pozdraviť zástupcovia Slováckých krúžkov z Brna, Prahy, Kunovíc, priatelia zo Skalice a mnoho vzácnych hostí. 

Príležitosť zoznámiť sa so storočným, ale stále mladým Slováckym krúžkom aj Skaličanmi dostala tiež široká verejnosť v programe Slovácko na Slovensku, ktorý zorganizovalo OZ Bagar s podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Predstavila sa jeho hudobná, spevácka aj tanečná zložka v početnom zložení. Zo Skalice prišla mužská spevácka skupina Urban. Slovácký krúžek v Bratislave významne obohacuje možnosť spoznávať tradičnú kultúru tejto časti Moravy a bolo by prínosom, keby tiež v spolupráci s OZ Bagar  o tom verejnosť dostávala svedectvo aj v budúcnosti…

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín

 

Zobraziť viac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore