Podujatia a pozvánky

Pekný ohlas projektu

Pekný ohlas mali aktivity projektu Andrej Bagar ako symbol vzájomnosti, ktorý Občianske združenie Bagar pripravilo v Trenčianskych Tepliciach, rodisku Andreja Bagara. Bolo inšpirované tým, že rodina Bagarovcov prišla na Slovensko z Moravy a okrem toho Andrej Bagar študoval herectvo na konzervatóriu v Prahe a svoju profesionálnu dráhu začal v divadle v Pardubiciach. V mnohom tak vyjadruje kultúrnu vzájomnosť a blízkosť k moravskej a českej kultúre.

Podujatie malo dve časti. Prvou bol seminár a beseda a živote a diele Andreja Bagara a tiež o kultúrnych stykoch Trenčianskych Teplíc s moravskými mestami a regiónmi. O tom hovorila Silvia Havelková, pracovníčka miestnej samosprávy a organizácie cestovného ruchu, ktorá sa rozvoju týchto vzťahov dlhodobo venuje. Prezident OZ Bagar Miloš Nemeček  mohol o Andrejovi Bagarovi hovoriť veľmi zasvätene, veď pochádza z rodiny Bagarovcov – jeho starý otec bol umelcov brat.

Druhou časťou bol kultúrny program moravského a slovenského folklóru. Vystúpil miestny seniorský súbor Machnáč a krojovaný mužský spevácky zbor Mužáci Moravia. Ten reprezentoval OZ Morava Krásna Zem z Plevníka – Drieňového, ktoré prostredníctvom viacerých svojich súborov výrazne šíri moravské ľudové umenie na Slovensku. V závere vystúpenia súboru Machnáč, heligonkára Jožka Haláka a spevák Milana Oravca sa k nim spevom a dokonca aj tancom pridalo aj vďačné publikum a potvrdilo, aké blízke je toto ľudové umenie.

O podujatí informovala  miestna TV Trenčianske Teplice, priblížila celý kultúrny program, ktorý si možno pozrieť aj na youtube  https://youtu.be/mmRqC75_hgo

 

Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás tiež zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore