Podujatia a pozvánky

Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku

V roku 1996 vzniklo na pôde SNM-Historického múzea Dokumentačné centrum chorvátskej kultúry ako pracovisko zamerané na históriu a kultúru chorvátskej národnostnej menšiny na Slovensku. Od svojho počiatku smerovalo k postaveniu samostatného špecializovaného národnostného múzea s celoštátnou pôsobnosťou, pôsobiaceho v sieti Slovenského národného múzea podobne ako ostatné minoritné múzeá.


SNM-Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi bolo otvorené v roku 2006. Múzeum je zamerané na prezentáciu hmotného a duchovného dedičstva chorvátskej menšiny na Slovensku, ktorá sa zachovala už len v 4 lokalitách v Devínskej Novej Vsi, Jarovciach, Čunove a Chorvátskom Grobe. Slovenské národné múzeum prevádzkuje aj novú stálu expozíciu Múzea starej Devínskej: Dejiny a kultúra Chorvátov v Devínskej Novej Vsi, ktorá odráža niekdajší život v tejto obci, s dôrazom na 19. a 20. storočie. Je rozdelená do tematických blokov: história, odievanie, duchovný život a cirkev, regrúti, práca a remeslá. Väčšiu časť expozície tvoria zbierkové predmety SNM-MKCHS, pochádzajúce z Devínskej Novej Vsi. Iné sú zapožičané od miestnych obyvateľov, mestskej časti a farnosti v Devínskej Novej Vsi.

 

Na poschodí múzea sa nachádza výstavný priestor so stálou expozíciou o dejinách a kultúre Chorvátov na Slovensku. Návštevník expozície má možnosť oboznámiť sa s exponátmi materiálnej a duchovnej kultúry, kultúrneho dedičstva a kultúrnych tradícií Chorvátov, ktorí prišli na územie dnešného Slovenska v priebehu 16. storočia. Jednotlivé prezentácie sú doplnené textom v slovenčine, chorvátčine a angličtine. Súčasťou expozície je aj multimediálna prezentácia, ktorú si môžu návštevníci samostatne prezerať na počítači.

Na prízemí múzea je stála výstavka o živote Chorvátov na Slovensku, o práci chorvátskych kultúrnych spolkov v jednotlivých obciach s chorvátskou menšinou, o pôsobení jednotlivých folklórnych súborov, ktorých hlavným cieľom je zachovanie živej chorvátskej kultúry – kultúrneho dedičstva predkov. Výstava dokumentuje pôsobenie Chorvátskeho kultúrneho zväzu na Slovensku od jeho vzniku v roku 1990 po súčasnosť.

Kontaktné údaje

Istrijská 68, 841 07 Bratislava  – Devínska Nová Ves
Tel.: +421 2 204 931 01-03
Mobil: +421 915 807 494
E-mail: mkchs@snm.sk
Www: www.snm.sk

 

Otváracie hodiny

Počas sezóny (1.apríl – 31. október)Mimo sezónu (1.november – 31. marec)

Utorok – Piatok: 11.00 – 17.00
Sobota – Nedeľa: 12.00 – 17.00
(posledný vstup do expozícií je 16.30)Utorok – Piatok: 11.00 – 16.00
Sobota – Nedeľa: Zatvorené
(posledný vstup do expozícií je 15.30)

Skupinové návštevy (nad 10 ľudí) je potrebné nahlásiť vopred (min. 1 deň).

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore