Aktuality

Nebojím sa povedať, kto som

Ministerstvo kultúry (MK) SR spustilo v spolupráci so Štatistickým úradom (ŠÚ) SR kampaň, ktorá vyzýva obyvateľov Slovenska na prihlásenie sa k svojej národnosti. Diváci môžu vidieť kampaň na obrazovkách RTVS, od apríla sa vysiela aj dokument, ktorý nabáda obyvateľov, aby sa nebáli vyplniť otázku o národnosti. Kampaň spúšťajú v čase, keď sa sčítanie dostane do fázy asistovaného sčítania. MK hovorí, že je určené práve pre starších obyvateľov a marginalizované rómske komunity.

„Vyjadrenie národnosti pri sčítaní pomôže lepšie poznať národnostnú skladbu obyvateľstva a zároveň nám umožní vnímať rôznorodosť Slovenska. Preto som rada, že aj cez príbehy rôznych ľudí podporujeme informovanosť o sčítaní. V novej podpornej kampani pripravenej v spolupráci so štatistickým úradom sú ľudia, ktorí žijú svoju viacnásobnú etnickú identitu a vnímajú ju ako obohatenie,“ uviedla štátna tajomníčka MK Zuzana Kumanová.

Štatistický úrad SR pripravil 15-minútový dokument s názvom Nebojím sa povedať, kto som. Nabáda obyvateľov, aby sa nebáli vyplniť otázku o národnosti, a zároveň poskytuje morálnu záruku autorít štátu, že údaje zo sčítania nebudú zneužité. Dokument podporila okrem Kumanovej aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Diváci môžu dokument sledovať od apríla na RTVS, teda v čase asistovaného sčítania, ktoré je určené práve pre starších obyvateľov a marginalizované rómske komunity. Obe skupiny potrebujú morálnu záruku, že ich údaje budú v bezpečí,“ skonštatoval rezort kultúry.

Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky skonštatoval, že prichádzajúce dáta napovedajú, že v menšinových regiónoch je nižšia angažovanosť. Vyzval preto starostov, národnostné organizácie a všetkých obyvateľov, aby svojou aktivitou docielili maximálnu účasť na sčítaní.

 

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Tlačidlo Späť hore