Aktuality

OZ POLONUS združuje poľskú menšinu v Žlinskom kraji

Niekoľkotisícová poľská menšina žije na Slovensku desiatky rokov. Pre jej časť v Žilinskom kraji funguje občianske združenie POLONUS. O blízkosti a vzájomných vzťahoch medzi slovenským a poľským národom vypovedá aj fakt, že v prieskume Perception of Visegrad in Visegrad Countries Survey 2015 sa Slováci umiestnili na prvom mieste medzi národmi, ktoré Poliaci považujú za dôveryhodné. Na Slovensku obsadili v rovnakom prieskume Poliaci tretie miesto, hneď za Čechmi a Rakúšanmi.

 

Poľská literatúra, tradície aj víkendová škôlka

 

Pre krajanov zriadili už sedem knižných fondov v regionálnych knižniciach – v Krajskej knižnici v Žiline, Turčianskej knižnici v Martine, Kysuckej knižnici v Čadci, Oravskej knižnici A. Habovštiaka v Dol.Kubíne, Liptovskej knižnici G. Fejérpataky-Belopotockého v Lipt. Mikuláši, Mestskej knižnici v Bytči a Podtatranskej knižnici v Poprade. 

„Takisto pripravujeme školenia a semináre aj v rámci programu cezhraničnej spolupráce. Podarilo sa nám vydať už deväť publikácií v rámci Bibliotéky Polonusa,“ dopĺňa Katarzyna Bielik, predsedníčka OZ POLONUS.

Žilinčania zažili štyri ročníky Dní poľskej kultúry v Budatíne, združenie prináša možnosť spoznať národné melódie na Festivale poľskej hudby Chopinovanie v Žiline či ochutnať poľskú kuchyňu vďaka aktivitám ma Budatínskom zámku, ktoré pritiahlo pozornosť už päť rokov po sebe. V poradí už III. Festival poľskej hudby v Žiline bol poctou k 200. výročiu narodenia tohto významného skladateľa Stanislawa Moniuszka, ktorého Poliaci volajú “otcom národnej opery”. 

Pred dvoma pribudla aj Poľská škôlka v Žiline, ktorá zaujala už tretiu generáciu detí s poľskými koreňmi.

Organizujeme opakovane podujatia či aktivity, napríklad od vzniku pravidelne Fórum národnostných menšín či celoslovenské Stretnutia poľskej mládeže a rodín,“ vysvetľuje K. Bielik,.

Členovia OZ POLONUS sa zúčastňujú aktivít v rámci vzdelávania a rozvoja občianskej spoločnosti, pomáhajú nájsť partnerov v Poľsku a spolupracujú aj s inými národnostnými spolkami na Slovensku. Nezabúdajú ani na podporu podnikateľských aktivít, čoho príkladom bol v minulosti napríklad Jarmok kreativity a Konferencia poľskej podnikateľskej diaspory.

V súčasnosti je činnosť kvôli pandémii utlmená, no napriek tomu pripravujú už teraz niekoľko podujatí na obdobie po uvoľnení opatrení.

 

Zdroj: OZ POLONUS

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by vás tiež zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore