Aktuality

Nové sídlo pre Divadlo Romathan

Košický samosprávny kraj (KSK) v súčasnosti realizuje rekonštrukciu budovy na Továrenskej 3 v Košiciach, ktorá bude slúžiť ako nové sídlo Divadla Romathan.

„Rekonštrukciu realizuje Sociálny podnik KSK v celkovej hodnote takmer 90 000 eur,“ uviedla hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková. Stavebné úpravy pozostávajú z rekonštrukcie budovy, opravy havarijného stavu strechy a udržiavacích prác. Dokončené by mali byť začiatkom roka 2021.

Rómske profesionálne divadlo dlhodobo pôsobí v nevyhovujúcich podmienkach v historickej budove na Štefánikovej ulici. „Cieľom kraja bolo, aby divadlo mohlo vykonávať svoju činnosť v dôstojných priestoroch. To sa rekonštrukciou župnej budovy a presťahovaním divadla na Továrenskú ulicu podarí vyriešiť,“ konštatovala hovorkyňa.

KSK má podľa nej záujem vytvoriť v objekte na Továrenskej tzv. Rómsky dom – Romano kher, ktorý by mal byť centrom uchovávania rómskej kultúry v kraji. Divadlo Romathan by malo byť jeho základnou súčasťou. „Akú konkrétnu podobu bude mať Rómsky dom, bude závisieť aj od výsledkov rokovaní s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity či úradmi pre národnostné menšiny,“ doplnila Terezková.

Divadlo Romathan, ktorého zriaďovateľom je kraj, vzniklo v roku 1992, jeho špecifikom je, že spája herectvo so spevom, hudbou a tancom.

Zdroj: Korzár Košice

Zobraziť viac

Súvisiace položky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Mohlo by vás tiež zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore